Thursday 14 December 2017

IGM MJA 2013 trophies

Winners of Malta Journalism Awards announced

Last Saturday the Institute of Maltese Journalists announced the winners of the Malta Journalism Awards. The jury was made up of Frans Camilleri, Carmel Callus, Tony Barbaro Sant and Joseph Cachia

Print Journalism – News – sponsored by HSBC Bank Malta p.l.c.

  • Claudia Calleja (The Times)
  • Christian Peregin – Runner Up (The Times)
  • Kurt Sansone – Runner Up (The Times)

Print Journalism – Features – sponsored by GO p.l.c.

  • Kristina Chetcuti (The Sunday Times)
  • Christian Peregin – Runner Up (The Times)
  • Claudia Calleja – Runner Up (The Times)

Photojournalism – sponsorred by The Farsons Foundation

  • Joseph Galea (media.link communications)
  • Darrin Zammit Lupi – Runner Up (The Times)
  • Matthew Mirabelli – Runner Up (The Times)

 

Travel Journalism – sponsored by Turkish Airlines

  • Paul Zammit Cutajar (The Sunday Times)
  • CVC Media – Runner Up (PBS)
  • Lino Bugeja – Runner Up (The Sunday Times)

 Broadcast Journalism – TV script – News – sponsored by the Broadcasting Authority

  • Mario Micallef (PBS)
  • Ruth Amaira – Runner Up (PBS)
  • David Bonello – Runner Up (PBS)

Broadcast Journalism – TV Script – Features – sponsored by the Broadcasting Authority

  • Production team – Bijografiji (PBS)
  • Mario Micallef – Runner Up (PBS)
  • Melissa Vella – Runner Up (One TV)

Broadcast Journalism – filming  – sponsored by the Broadcasting Authority

  • Mark Zammit Cordina (The Times)
  • Xarabank – Runner Up (PBS)
  • Robert Cremona/Basement Productions (Net TV)

 

Broadcast Journalism – radio  sponsored by the Broadcasting Authority

  • Andrew Azzopardi (PBS)
  • Lino Bugeja  Runner up (Campus FM)

 

Cultural Journalism– sponsored by the MTA sponsorjata mill-Awtorità Maltija tat-Turiżmu

  • CVC Media (PBS)
  • Lino Bugeja Runner Up (The Sunday Times)

 

Broadcast Journalism Sports – sponsored by the Good Causes Fund

  • Christian Micallef, George Micallef u Roderick Vassallo (Net TV)
  • Chris Muscat Runner Up  (Net TV)

 

Print Journalism – Sports –sponsored by the Kunsill Malti għall-Isports

  • Kevin Azzopardi (The Times)
  • Kurt Sansone  Runner Up (The Times)
  • Lino Bugeja Runner Up (The Times)

 

Photojournalism – Sports – sponsored by the Malta International Airport p.l.c.

  • Paul Zammit Cutajar (The Sunday Times)
  • Darrin Zammit Lupi – Runner Up (The Times)
  • Matthew Mirabelli – Runner Up (The Times)

 

 (e-Journalism) – sponsored by SmartCity Malta

 

  • Christian Peregin (timesofmalta.com)
  • Darrin Zammit Lupi Runner Up (timesofmalta.com)
  • Josanne Cassar – Runner Up (josannecassar.com)

 

The George Sammut Opinion Article Award – sponsored by the Sammut Family

  • Michela Spiteri (The Sunday Times)
  • Claire Bonello – Runner Up (The Sunday Times)
  • Andrew Azzopardi – Runner Up (The Times)

 

Environmental Journalism – sponsored by the Green Pak Coop Society

  • CVC Media (PBS)
  • Alan Deidun – Runner Up (The Sunday Times)
  • Lino Bugeja – Runner Up (The Sunday Times/Illum)

 

L-Ilsien Nazzjonali fil-Ġurnaliżmu – special category

  • Production Team –  Bijografiji (PBS)

The winner of the Gold Award (for outstanding achievement during his journalistic career) was PBS veteran John Inguanez.  The jury for this award was President Emeritus Dr Edward Fenech Adami, Anna Bonanno and Lawrence Grech. The award was presented by President Emeritus Dr Ugo Mifsud Bonnici, Chairman of the Tumas Fenech Foundation for Journalism Education.

Powered by