Saturday 24 June 2017

malcolm

Winners of Malta Journalism awards

The Institute of Maltese Journalists (IĠM) yesterday evening announced the winning journalists in the 24th edition of the Malta Journalism Awards in a ceremony held at The Palace Hotel, Sliema, and which saw the company A.X. Holdings collaborate for the fourth consecutive year with the Institute of Maltese Journalists in this annual activity during which those who work in journalism are rewarded.

During the ceremony, an independent jury, presided by President Emeritus Dr George Abela as Chairman, together with Frans Ghirxi and Vanessa McDonald announced that Joe A. Vella, with a career spanning more than  30 years and a founder and Secretary of the Institute of Maltese Journalists for more than  15 years, as winner of the Gold Award.

President Emeritus Dr Ugo Mifsud Bonnici, Chairman of the Tumas Fenech Foundation for Education in Journalism, presented the Gold Award to Joe A. Vella. This honour is awarded to the nominated individual who, according to the Jury, went beyond the normal, practical requisites in journalism during his/her journalistic career.

Another independent jury was appointed by the IĠM to evaluate the submissions for the Malta Journalism Awards. This was composed of Michael Caruana as Chairman and Carmel Callus and Aleks Farrugia. This is the full list of winners:

Print Journalism – News – sponsored by HSBC Bank Malta p.l.c.
(Trophy presented by Dr George Brancaleone, Company Secretary)

Victor Vella (It-Torċa/l-orizzont)
Robert Cremona – Runner Up (In-Nazzjon)
Kim Dalli – Runner Up (The Times of Malta/The Sunday Times of Malta)

Print Journalism – Features

(Trophy presented by Mario Schiavone, Treasurer, Institute of Maltese Journalists Council)

Patrick Cook (The Times of Malta/The Sunday Times of Malta)
Sarah Carabott – Runner Up (The Times of Malta/The Sunday Times of Malta)
Noel D’Anastas – Runner Up (il-mument)

Press Photography – sponsored by The Farsons Foundation

(Trophy presented by Bryan A. Gera, Chairman)

Darrin Zammit Lupi (The Times of Malta/The Sunday Times of Malta/Reuters)

Ian Noel Pace – Runner Up (The Malta Independent/The Sunday Telegraph) 

Joseph Galea – Runner Up (il-mument/In-Nazzjon)

Broadcast Journalism – TV Script – News – sponsored by the Broadcasting Authority

(Trophy presented by Anthony J. Tabone, Chairman)

Ruth Castillo (TVM)
Mario Micallef – Runner Up (TVM)
Keith Demicoli – Runner Up (TVM)

Broadcast Journalism – TV Script – Features – sponsored by the Broadcasting Authority

(Trophy presented by Anthony J. Tabone, Chairman)

Reno Bugeja/Mario Micallef (TVM)

It-Tim ta’ Biografiji – Runner Up (TVM)

Robert Cremona – Runner Up (NET TV)

Broadcast Journalism – TV Film – sponsored by the Broadcasting Authority

(Trophy presented by Pierre Cassar, Chief Executive)

It-Tim ta’ Xarabank (TVM)

CVC Media – Runner Up (TVM)
Broadcast Journalism – Radio – sponsored by the Broadcasting Authority
(Trophy presented by Pierre Cassar, Chief Executive)

Andrew Azzopardi (Radju Malta)

Keith Demicoli – Runner Up (Radju Malta)

Cynthia Zerafa – Runner UP (Radju RTK)

Cultural Journalism – sponsored by the Malta Tourism Authority

(Trophy presented by Dominic Micallef, Head of History and Culture Section)

CVC Media (TVM)

Ramona Depares – Runner Up (The Times of Malta)

Nigel Mifsud – Runner Up (TVM)

Travel Journalism – sponsored by Hamilton Travel

(Trophy presented by Norman Grech, Finance Director)

Paul Zammit Cutajar (The Times of Malta)
CVC Media – Runner Up (TVM)

Broadcast Journalism Sports – sponsored by the Good Causes Fund

(Trophy presented by Joseph Cristina, Chief of Staff, Ministry of Finance)

Christian Micallef (Net TV)
Peter Cossai – Runner Up (TVM)

TV Hemm – Runner Up (TVM)


Print Journalism Sports – sponsored by Crystal Finance Investments Limited

(Trophy presented by Conrad Mifsud, Director of Finance)

Kevin Azzopardi (The Sunday Times of Malta)
Sports Photography – sponsored by Malta International Airport p.l.c.
(Trophy presented by  Maria Vella Galea, Manager Marketing and Brand Development )

Domenic Aquilina Winner (uefa.com/The Malta Independent/The Professional Imagemaker UK)

Paul Zammit Cutajar – Runner Up (The Times of Malta)

Darrin Zammit Lupi – Runner Up (The Times of Malta/The Sunday Times of Malta/Reuters)

e-Journalism – sponsored by SmartCity Malta
(Trophy presented by Anthony Tabone, Chief Executive)

Karl Wright (newsbook.com.mt)

Catherine Aquilina  – Runner Up (newsbook.com.mt)

Alan Deidun – Runner Up (Internet-Blog)

The George Sammut Opinion Article Award – sponsored by the Sammut Family

(Trophy presented by Dr Austin Sammut)

Ramona Depares (www.timesofmalta.com)

Michela Spiteri – Runner Up (The Sunday Times of Malta)

Tonio Bonello – Runner Up (Leħen is-Sewwa)

Environmental Journalism – sponsored by Green Pak Co-op Society Limited

(Trophy presented by Engineer Mario Schembri, Chief Executive)

Alan Deidun (The Sunday Times of Malta)

CVC Media – Runner Up (The Times)

Edward Duca – (Think Magazine)

The National Language in Journalism – Special Category

(Trophy presented by Professor Charles Briffa, Member of the Kunsill Nazzjonali tal-Malti)

Antonia Micallef (TVM)

The Jury also prepared a report on the submissions and their level of journalism, which  was published in the brochure for the evening.

 

Powered by